Na czym polega medycyna naturalna?

Naturoterapia jest dość rozległą dziedziną, która kumuluje wszelkie tezy oraz techniki lecznicze opierające się na tajnikach medycyny niekonwencjonalnej, a cechą wspólną jest twierdzenie, że organizm człowieka jest zdolny do samouzdrawiania. Na czym polegają naturalne metody leczenia i czy rzeczywiście powinniśmy im zaufać?

O co tak naprawdę chodzi w naturoterapii?

Naturoterapia jest bardzo rozległą dziedziną. Jej filozofia skupia się na holistycznym spojrzeniu na człowieka oraz każdy z jego problemów. W naturoterapii nie istnieją rzeczy przypadkowe. Wszystko ma znaczenie, nie ma znaczenia to, jaki mamy problem. Hasła w stylu „jesteś tym, co jesz”, „ruch to zdrowie” czy „w zdrowym ciele, zdrowych duch” brzmią jak frazesy, lecz są świetnym określeniem dla filozofii medycyny naturalnej. We wszystkich aspektach zdrowia znaczenie będzie miał odpowiednia dieta oraz codzienna porcja ruchu, odpowiednia ilość i jakość snu, a także wiara w uzyskanie korzystnych efektów terapii. Ponadto, dziedzina naturoterapii wykorzystuje wiele metod leczniczych, które zyskały uznanie na całym świecie. Do grona tych najpopularniejszych można zaliczyć przede wszystkim akupresurę, akupunkturę czy ziołolecznictwo oraz masaż w różnych odmianach, a także homeopatię i aromaterapię. Wszystko to powinno funkcjonować tak, aby umożliwić organizmowi skorzystanie ze swojego uzdrawiania, do czego nierzadko niezbędne okazuje się wskazanie odpowiedniej drogi.

Naturopata – kogo można obdarzyć zaufaniem?

Dziedzina naturoterapii istnieje i jest używana do zwalczania chorób znacznie dłużej niż tradycyjna medycyna. Na ten moment widać, że metody sprzed lat wracają, lecz niestety nie każdy specjalista w dziedzinie medycyny naturalnej jest osobą godną zaufania. Naturopatia ma potężną moc, a zatem warto docenić jej potencjał, jednak w którymś momencie warto powiedzieć „stop” i umiejętnie połączyć ją z tradycyjną medycyną, która opiera się na badaniach oraz dowodach naukowych i nie skupia się jedynie na doświadczeniach empirycznych. Drobne różnice między nimi mogą dostrzec jedynie osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, które doskonale znają zagadnienia związane z fizjologią i anatomią ludzkiego ciała, ale też działanie konkretnych surowców wykorzystywanych w dziedzinie naturopatii. Takim specjalistą jest Barbara Kazana, która poza zawodem farmaceuty i umiejętnościami posiadanymi w tej dziedzinie zna się na naturalnych substancjach leczniczych. Sporą część posiadanej wiedzy przelała na papier i umieściła w książce pt. “Porady naturoterapeutki”, we wspomnianej książce znajdziesz mnóstwo wartościowej oraz rzetelnej wiedzy na temat naturalnych metod terapii różnych przypadłości.