Co trzeba wiedzieć o hemoroidach, jak z nimi wygrać?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to jedno z najbardziej dokuczliwych stanów chorobowych; zaczynają się bólem bez sygnałów ostrzegawczych, a bez dzialań profilaktycznych i leczniczych mogą skończyć się wizytą u chirurga. Wystąpienie dolegliwości zazwyczaj jest skutkiem zmagań z niedostatkiem ruchu i problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Czy istnieje patent na zidentyfikowanie początkowych objawów żylaków odbytu i uniknięcie nieprzyjemnych skutków w różnych etapach?

Czym objawiają się hemoroidy?

To małe nieduże zgrubienia na naczyniach znjadujące się w okolicy odbytu, które podczas defekacji są przygniatane do ściany jelita grubego. Gdy elementy układu działają prawidłowo, wtedy prawidłowo zachowuje się odbyt, transport kału i gazów, zaś w wypadku dysfunkcji tkanki jelita powiększają się i mogą ulec deformacji. Następnym zjawiskiem będzie krwawienie, gdy żylaki są wypychane poza odbyt i otwierają się.

Czym wyróżnia się to schorzenie?

Objawy? Pojawiają się z intensywnością na pełną skalę. We wrażliwej okolicy pojawia się świąd, palące kłucie i dolegliwości podczas wypróżniania. Przeważnie pojawia się również ból w wyniku zakrzepu na hemoroidach i nasileniu stanu zapalnego.

Jak rozwijają się hemoroidy i czy da się z nimi zrobić porządek?

Tym co prowadzi do nabycia niedomagania jest spędzanie czasu w pozycji siedzącej i niska sprawność ruchowa. Co ciekawe – niektóre sporty, jak jazda na rowerze, konie czy bieganie na dłuższe dystanse to czynniki stwarzające okoliczności do postępujących zmian naczyniowych. Dodatkowym źródłem wywołującym zmiany bywają przewlekłe obstrukcje. Nie lekceważ ich, dlatego że zwiększony docisk ścianek jelita jest znanym źródłem postępujących hemoroidów.

Jak się nie dać?

Przede wszystkim należy zadbać o zdrowy tryb życia. Elementarna aktywność fizyczna oraz odżywianie, w którym nie mogą pozostać produkty generujące zaparcia, np. słodycze z czekoladą. Nie można też przesadzać z używkami. Zwróć uwagę na inne płyny i dostarczaj komórkom minimalnie 2L wody co dzień. Nie wolno dopuszczać też do otyłości i zalegania na fotelu. Zaleca się także regularne korzystanie z toalety, ponieważ wstrzymywanie parcia bez powodu prowadzi do dokuczliwych zatwardzeń.

Leczenie – objawowo

Zwykle kuruje się hemoroidy objawowo. Skuteczne są czopki propolisowe czy kremy, które skutecznie łagodzą obkurczają naczynia. Gdy hemoroidy są większe i nawracające, rozwiązanie przyniosą poważniejsze kroki. Mamy tu na myśli procedury takie jak promieniowanie podczerwone, mrożenie, a w najcięższych przypadkach zabieg usunięcia hemoroidów.